Naše nová publikace v prestižním časopise eLife
Naše laboratoř rentgenové počítačové mikro a nanotomografie spolupracuje již od roku 2012 se švédskou skupinou vývojových biologů na vysvětlení mechanismu formování obličeje u obratlovců. Již v minulém roce byly společné výsledky publikovány, jak si můžete přečíst zde: https://www.ceitec.cz/vedci-z-ceitec-vut-ve-spolupraci-s-karolinska-institutet-prispeli-k-vysvetleni-mechanismu-zodpovidajicich-za-formovani-obliceje-u-obratlovcu/t3005. Další výsledky této úspěšné spolupráce byly nyní publikovány v časopise eLife. Jedná se o další zajímavý objev, a sice popis signalizačních drah, které jsou přímo zodpovědné za budování různých anatomických struktur v obličejové části.
Celý výzkumný tým spolupracoval na sérii genetických experimentů na myších embryích, kde byly sledovány mutace různých genů a rozdílná vývojová stádia. Náš CT tým byl zodpovědný za 3D vizualizace a zhodnocení digitalizovaných 3D modelů. Dokázali jsme také přesně spočítat, které části chrupavky jsou nejvíce zasaženy a jak se mezi sebou liší. Díky metodě rentgenové počítačové mikrotomografie byly navíc zobrazeny i další měkké tkáně, jako je mozková kůra nebo čichový epitel. Právě tyto dvě struktury se pak ukázaly jako klíčové při tvorbě signálů tvořících budoucí obličej.
Výzkum byl opublikován v časopise eLife (IF 8,5), což je již druhý článek ve dvou letech v tomto prestižním časopise. „Mít silný multidisciplinární tým je klíčovou podmínkou, pokud chce vědec uspět na mezinárodní scéně. Významné výzkumy se již dnes prakticky neobejdou bez silného technického zázemí, které biologům nabízíme,“ doplnil vedoucí naší výzkumné skupiny profesor Jozef Kaiser.
Více informací: https://elifesciences.org/articles/34465