CTLAB slaví 10 let!

Historie CT laboratoře začíná v roce 2010 v souladu s budováním výzkumné instituce CEITEC VUT v Brně, v rámci, kterého byly investovány finanční prostředky mj. do nových technologií. Této šance využila výzkumná skupina prof. Jozefa Kaisera pro vybudování pracoviště rentgenové počítačové tomografie (CT). O dva roky později vybavuje první laboratoř jedním z nejmodernějších průmyslových CT systémů na trhu, schopný adresovat široké spektrum výzkumných úkolů. CT technologie, před 10 lety známá pouze v lékařském prostředí, však v té době hledá ještě svoje místo, a tak jednou z důležitých činností CT laboratoře je osvěta možností a jejich postupné zařazování do různých aplikací. 

Vizí laboratoře bylo od začátku poskytování excelentní CT expertizy jak pro vědeckou, tak průmyslovou komunitu. Byly jsme si jisti, že k tomuto účelu nestačí pouze profesionální zařízení, ale hlavním zdrojem úspěchu je odborný tým lidí se zkušenostmi v užívaní a hlubšími znalostmi samotné technologie a tomu jsme věnovali velkou pozornost. Od tří začátečníku jsme se rozrostli na vyspělý dvaceti členný tým skládající se z akademiků, vědců, technických pracovníků a doktorských studentů. 

​​Ve vědeckém prostředí se nám podařilo průmyslovou CT analýzu implementovat v řadě odborných studií napříč různými vědeckými obory jako je biologie, medicína, geologie, archeologie, restaurátorství, tkáňové inženýrství, aditivní výroba, výzkum baterií…). Tyto činnosti jsou zaznamenány ve více než 75 vědeckých publikacích ve vysoce impaktovaných časopisech jako například eLife, Current Biology, Science Translational Medicine a Nature Communications. Největší průlom jsme dokázali v biologii při odtajňování vývojových mechanismů obličeje prostřednictvím analýzy laboratorních myší. Díky biologickým projektům se naší laboratoři podařilo navázat mezinárodní spolupráci s věhlasnými institucemi jako Karolinska Institutet (Švédsko), Institut Pasteur (Francie) nebo Medical University of Vienna (Rakousko) a vybudovat mezinárodní renomé. V těchto studiích sehrálo roli také rozšíření vybavení o dva unikátní CT přístroje, které umožnily dosáhnout rozlišení na úrovni stovek nanometrů a vysoké kvality dat.

Za 10 let působení se nám podařilo vybudovat důvěru průmyslu a nyní dlouhodobě spolupracujeme s téměř stovkou firem. Pro udržení flexibility analýzy a narůstajícího počtů požadavků, především pak v automobilovém průmyslu, jsme během prvních 4 let rozšířili přístrojové portfolio o další CT přístroj. Ten díky silnějšímu rentgenovému zdroji zároveň umožnil analýzu masivnějších ocelových dílů. CT analýzy neustále vylepšujeme a zakládáme na respektovaných normách a standardech, což v roce 2016 vyvrcholilo v akreditaci laboratoře, které nás opravňuje využít CT k metrologickému výkonu.   

S přibývajícími roky i zkušenostmi se postupně začaly přidávat i významné spolupráce se světovými výrobci CT přístrojů i specializovaného softwaru. Nyní jsme pyšní, že můžeme spolupracovat s globálními lídry, jako je Waygate Technologies, Rigaku, Thermo Fisher Scientific nebo Volume Graphics. Vize o excelentním tomografickém centru se začíná naplňovat a my jako první testujeme produkty těchto firem a podílíme se na jejich vývoji. Znalost výrobců přispěla k identifikaci a vývoji vlastních doplňků do CT přístrojů, které zefektivňují a zkvalitňují proces CT měření. Pozitivní ohlas CT komunity na vývoj těchto doplňků vedl v roce 2020 k založení start-up firmy CactuX, jejíž cílem je tyto výstupy komercializovat. 

     ​        

Jsme hrdí, že se nám v českém prostředí podařilo vybudovat moderní centrum světového významu, zakládajícím své hodnoty na vlastním technickém know-how, soběstačné a pevně stojící na několika pilířích výzkumných aktivit a průmyslové spolupráce. V úsilí poskytovat stále to nejlepší, co existuje nepřestáváme a již do budoucna plánujeme další zajímavé projekty jako například projekt LINACTON, který má do České republiky transferovat CT technologii na bázi lineárního urychlovače. Tato technologie je naprostou revolucí a posunuje limity stávajících zařízení k testování velkých dílů pro letecký, vojenský, bateriový a aditivní průmysl.

Podívejte se na video CTLABu zde.